Aktualności

,,Sieci współpracy i wsparcia pedagogów i psychologów szkolnych”

Szanowni Państwo Dyrektorzy

 W dniu 29.09.2023 roku w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu o godzinie 9, odbędzie się pierwsze spotkanie ,,Sieci współpracy i wsparcia pedagogów i psychologów szkolnych” w roku szkolnym 2023/2024 .

Więcej…

TRENING PEWNOŚCI SIEBIE

W bieżącym roku szkolnym planujemy objąć pomocą dzieci, które doświadczyły przemocy ze strony rówieśników według programu Trening Pewności Siebie.

Więcej…

Propozycja zajęć grupowych w roku szkolnym 2022/2023

GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
I WCZESNOSZKOLNYM

W bieżącym roku szkolnym proponujemy Państwu udział w grupie wsparcia dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Więcej…
A A A

Miłość i współczucie to konieczność, a nie luksus. Bez nich ludzkość nie może przetrwać. — XIV Dalajlama

W obliczu wojny toczącej się tuż za ścianą, wymęczeni dwuletnią pandemią, dzisiaj znowu musimy zmagać się z silnymi emocjami.

Wszyscy przeżywamy lęk, który wiąże się przede wszystkim z utratą poczucia bezpieczeństwa, planów na najbliższy czas, pokojowej wizji świata, iluzji, że świat i ludzie są dobrzy, tolerancyjni, szanują się i nastawieni są nawzajem do siebie pokojowo.
Oprócz lęku czujemy ból emocjonalny, cierpienie, poczucie niesprawiedliwości i zrozumienie, że podstawowy porządek świata został zakłócony. Wojna toczy się na naszych oczach, dlatego nasze emocje są bardzo intensywne. Jest blisko, doświadczamy jej skutków namacalnie, bezpośrednio i mamy prawo czuć to wszystko, co czujemy. Na dodatek my, Polacy, jesteśmy pokoleniowo obciążeni wojennymi traumami, które zapisane są głęboko w naszej psychice.
Mimo to, jako ludzkie istoty, zagłębiając się w swoją ludzką naturę, doświadczamy empatii, zrozumienia drugiego człowieka i głębokiego współczucia dla tych, którzy są najbardziej pokrzywdzeni. Z tych emocji rodzi się ekspresja niesienia pomocy na różnych poziomach. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jarosławiu włącza się czynnie w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Pragniemy pomagać najbardziej potrzebującym i wrażliwym osobom – dzieciom i młodzieży w naszych szkołach.
Włączyliśmy się w akcję pomocy materialnej organizowaną przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu – zbieraliśmy potrzebne do przetrwania ciepłe rzeczy – śpiwory, kołdry, poduszki, karimaty, a także środki higieny. Dzięki ofiarności naszych pracowników i darczyńców z zewnątrz, udało się nam pomóc tym, którzy schronili się w ukraińskich miastach Użgorod i Jaworów. W tym tygodniu trwa zbiórka żywności, która trafi do tych miast i pomoże zaspokoić ich podstawowe, życiowe potrzeby.
Będąc placówką specjalistyczną pomagamy ludziom udźwignąć ciężar stresu, który przyszło im nieść. Przygotowaliśmy scenariusze specjalistycznych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży, aby pomóc im poradzić sobie z emocjami w tej strasznej sytuacji. Pomagamy uczniom z Ukrainy, którzy uczą się w naszych szkołach. Organizujemy grupy wsparcia dla pedagogów szkolnych, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą w szkołach. Wspieramy dyrektorów szkół, wychowawców i nauczycieli. Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia zajęć integracyjno-adaptacyjnych w klasach, do których trafią dzieci z Ukrainy.
Nasi specjaliści – psycholodzy, psychoterapeuci i pedagodzy pracują intensywnie w poradni i poza nią – na terenie przedszkoli, szkół i placówek. Jesteśmy w stałej dyspozycji i gotowości do rozmów terapeutycznych z tymi, którzy tego potrzebują.
Kiedy rozejrzymy się wokół, to wszędzie, na każdym kroku, widać przejawy współczucia, które przeradzają się w konkretne czyny, w konkretną pomoc. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jarosławiu jest jednym z ogniw w tym pięknym społecznym działaniu.
Współczucie motywuje nas do brania odpowiedzialności za ulżenie cierpieniu innych. Nasza zdolność niesienia pomocy może być ograniczona, lecz pomimo tego robimy wszystko, co możemy. Stanie bezczynnie, kiedy inni ludzie są nieszczęśliwi i w bólu, jest nie do zniesienia.

Alina Gral, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu